Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankGrodziec - English versionGrodziec - esk verzeGrodziec - Deutsch

Zamek w Grodźcu

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Grodziec:    Grodziec (100%) Grodzisko (67%) Grodzisko (67%) Grodzisko (67%) Grodztwo (56%) Grodziszcze (55%) Grodziszcze (55%) Grodno (50%) Groddek (44%)


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Grodźcu został wzniesiony w XIV wieku, z tego założenia przetrwały częściowo piwnice oraz zapewne sklepiona kolebkowo sień na parterze. Obecny zamek, już jedynie o cechach rezydencjonalnych, powstał w latach 1542-1580 z inicjatywy Macieja Grodeckiego, a budowę kontynuował jego syn Henryk. Używa się również w publikacjach ich nazwisko w formie Grodzieccy. Z tego okresu pochodzi główny korpus budynku (wówczas jednokondygnacjowego) z zachowanymi na parterze kilkoma renesansowymi portalami. Grodeccy władali Grodźcem do 1660 roku. W 1625 roku w sąsiedztwie budynku zamkowego wzniesiono kaplicę św. Doroty, zachowały się jedynie ruiny tej budowli rozebranej w 1927 roku.
W 1650 roku dobudowana została druga kondygnacja oraz założono wokół zamku park, w którym zachował się mostek kamienny. Przez 
Zamek w Grodźcu
Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, X 2012
związki rodzinne Grodziec w 1660 roku przeszedł na własność Joachima Marklowskiego, a po jego śmierci trafił na krótko w ręce Jana Dama z Biedrzychowic, który w 1666 roku sprzedał włości Jerzemu Sobkowi. Kolejnymi właścicielami były przez półtora wieku okoliczne rody.
W pierwszej połowie XVIII wieku w wyniku małżeństwa z córką właścicieli zamek przeszedł na własność Węgra Edwarda Gustawa Appony. Zapewne to wtedy powstała dobudówka od strony zachodniej.
W okresie międzywojennym na zamku zgromadzono wartościowe wyposażenie oraz zbiory, miedzy innymi w bibliotece. W czasie drugiej wojny światowej zbiory jednak zostały rozgrabione. Część z nich obecnie mieści się w kilku muzeach śląskich. Po wojnie w zamku miał siedzibę Instytut Zootechniki, a od 2004 roku obiekt jest w rękach prywatnych.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.