Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Dąbrównie

  

Galeria
Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Dąbrówno:    Dąbrowa (44%)


wLokalizacja zamku na mapie Polski przesmyku między Jeziorem Wielkim i Małym Dąbrowskim znajdują się pozostałości zamku krzyżackiego z początków XIV wieku. Niewielki zameczek wzniesiony w 1319 roku przez komtura dzierzgońskiego Lutera Braunchweiga początkowo był siedzibą wójta krzyżackiego. Badania archeologiczne odsłoniły fundamenty tego założenia, miało ono wymiary 25x25 metrów. Po uzyskaniu przez pobliską osadę praw miejskich przystąpiono do budowy murów kamienno-ceglanych, w ich obręb włączony został zamek. Zamek nie miał przedzamcza, a od miasta oddzielał go mur parkanowy.
Początkowo wójtowie na zamku byli podlegli komturowi w Dzierzgoniu, a po 1340 roku komturowi w Ostródzie, odległej o 30 km. Wojska polskie podążające pod Grunwald spaliły i kompletnie zrujnowały zamek w 1410 roku. Na jego miejscu wzniesiono następny, 
Zamek w Dąbrównie
Ruiny skrzydła północno-wschodniego w 1958 roku, fot. S.Mojzych z archiwum WO SOZ
nie ma jednak jakichkolwiek danych historycznych kiedy to nastąpiło. Z krótkich zapisków archiwalnych wynika, że około 1508 roku wykonywano tu prace budowlane przy obiekcie warownym. Z innych zapisków wynika, że w 1516 roku zamek był już wybudowany.
W latach 1526-1540 zamek należy do Hansa von Gablentza, od 1544 do 1572 - do rodziny Olesnitzów, a potem aż do 1831 roku do Finck von Finckensteinów. W latach 1693-1696 zamek powiększono i przebudowano. Przebudowa nadała zespołowi charakter barokowy. Wzniesiono skrzydło wschodnie i południowe, także przy średniowiecznych murach miejskich dobudowano nowy budynek.
Po przejściu w ręce von Megenbornów pozostawał ich własnością do 1880 roku. W latach osiemdziesiątych XIX wieku przebudowano wnętrza. W wieku XX należał do Straussów. W 1922 roku zburzono bramę miejską wchodzącą w skład zabudowy zamku. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1929-1931.
W czasie ostatniej wojny zamek został zniszczony. Nie został już odbudowany. Do 1968 roku częściowo zachowało się skrzydło południowe.
Zamek jest ciekawym obiektem z 
Zamek w Dąbrównie
Ruiny zamku w 1958 roku, fot. E.Waligóra z archiwum WO SOZ
dwóch względów - pierwotna najstarsza część jest przykładem małego zameczku tylko dla potrzeb wójta, natomiast całość z resztkami rozległego parku przedstawia przykład siedziby ziemiańskiej jakich niewiele na tym terenie.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.