Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankDąbrowica - esk verze

Zamek w Dąbrowicy

  

Galeria
Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Dąbrowica:    Dąbrowa (75%)


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Dąbrowicy wznieśli Firlejowie w początkach XV wieku Firlejowie, którzy byli jego właścicielami do 1737 roku. W 1553 roku Piotr Firlej rozpoczął przebudowę zamku, którą w 1565 roku kończył jego syn Mikołaj. Ponownie rozbudowany w latach 1593-1598 przez Jana lub Mikołaja Firleja.
W latach 1610-1630 zamek został przebudowany przez Annę z Firlejów Ponętowską na dwuskrzydłowy pałac. Podczas tej przebudowy do starego zamkowego skrzydła zachodniego zostało dobudowane skrzydło północne, a dziedziniec od wschodu i południa zamknięto murem kurtynowym. Na narożnikach założenia powstały dwie ośmioboczne wieże - od północnego-zachodu i południowego-wschodu. Zamek posiadał dwie kondygnacje i zwieńczony był attyką. W 1694 roku pałac uszkodził pożar, a w początkach XVIII wieku został zniszczony.
Ostatnią z rodu Firlejów właścicielką Dąbrowicy była Marianna Sapieżyna, później zamek 
Zamek w Dąbrowicy
fot. ZeroJeden, VIII 2005
przechodził przez ręce Liniewskich, Janiszewskich, Potockich i Lingenau. W XIX wieku rozebrano wieże zamkowe, a sam zamek rozparcelowano i sprzedano.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.