Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Fortalicja w Chrząstowie

 (Chrząstów • Koniecpol-Chrząstów) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


DLokalizacja zamku na mapie Polskio XV wieku Koniecpolscy herbu Pobóg mieli drewnianą siedzibę w Starym Koniecpolu. Została ona zniszczona prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku, a w 1540 roku wzmiankowana jest po raz pierwszy fortalicja w Chrząstowej, obecnej dzielnicy Koniecpola.
Zamek składał się z kwadratowej wieży mieszkalnej oraz sześciobocznej baszty w narożniku południowo-zachodnim. Dziedziniec zamknięty był murem obwodowym, a całość otoczona fosą.
W końcu XVI wieku Aleksander Koniecpolski rozpoczął rozbudowę siedziby, kontynuowaną później przez pierwszą ćwierć XVII wieku. W wyniku tej rozbudowy do wieży mieszkalnej dobudowano pałacowe skrzydło południowe.
Po Koniecpolskich w 1719 roku rezydencja przeszła na własność Lubomirskich, później była własnością Czapskich. W XVIII wieku Michał Czapski przebudował pałac w stylu klasycystycznym.
Po Czapskich do 1945 
Fortalicja w Chrząstowie
Frontowa południowa elewacja budynku z XVII wieku, fot. ZeroJeden, VII 2004
roku był w rękach Potockich. W końcu drugiej wojny światowej został spalony i prawie zupełnie zniszczony. W latach 1959-1961 obiekt zrekonstruowano, jednak wnętrza całkowicie zatraciły wcześniejszą postać.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.