Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankChojnów - esk verze

Zamek w Chojnowie

 (Chojnów • Haynau) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Chojnów • Haynau:    Chojnik (71%) Chocz (43%)


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Chojnowie wzniesiony został prawdopodobnie już w końcu XIII wieku, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1329 i 1331. Założony na planie nieregularnym zbliżonym do trójkąta nie był powiązany z murami miejskimi. Od miasta oddzielał go potok Młynówka, który mury zamkowe opływał od północy i wschodu. W północnym narożniku zamku znajdowała się brama, do której później dobudowano od zewnątrz budynek bramny, a w narożu południowym i zachodnim znajdowały się dwa skrzydła mieszkalne.
Pierwsza rozbudowa miała miejsce w XIV wieku. W wieku XV ponownie rozbudowano założenie, powstał wtedy drugi dziedziniec zamkowy, a w jego narożniku potężna cylindryczna baszta o średnicy ponad 15 metrów. Istniejące budynki 
Zamek w Chojnowie
fot. ZeroJeden, V 2006
powiększono i zmodernizowano.
W 1508 roku miał tu miejsce pożar, który pochłonął większą część zabudowań. Potem w 1510 roku zawaliła się okrągła wieża, pozostały tylko fragmenty jednego skrzydła zamkowego.
W latach 1546-1547 za czasów księcia legnickiego Fryderyka III ocalałe fragmenty warowni zostały włączone w rozbudowany w stylu renesansowym kompleks rezydencjonalny. Na osi głównego budynku umieszczono portal z podobiznami pary książęcej. Pracami budowlanymi kierował Franciszek Parr, znany z prac również przy wielu innych zamkach na Śląsku.
Podczas wojny trzydziestoletniej i w 1661 roku zamek został spalony, dorywczo przeprowadzane remonty pozwalały jeszcze do początku XVIII wieku zamieszkiwać ocalałe zabudowania. W 1768 roku częściowo rozebrano zamek, a wyremontowany główny budynek z renesansowym portalem przeznaczono na siedzibę pruskich urzędów administracyjnych. Później budynki zamkowe przeszły na własność miasta.
Po drugiej wojnie światowej odremontowano zaniedbane zabudowania, w których znalazło miejsce muzeum.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.