Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Chocianowie

 (Chocianów • Kotzenau • Klein Kotzenau) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Chocianów • Klein Kotzenau • Kotzenau:    Chocianowiec (58%) Chociwel (50%) Chocz (50%)


wLokalizacja zamku na mapie Polski końcu XIII wieku piastowski książę świdnicko-jaworski Bolko I wzniósł tu gotycki zamek, który stał się siedzibą książąt legnickich. W 1444 roku przeszedł w ręce prywatne rodziny Dornheinów jako lenno. Po nich mieli tu swoją rezydencję kolejno Nostitzowie, Stoschowie i Dohnowie.
W pierwszej połowie XVIII wieku należał do Melchiora Gottloba von Redern, który w latach 1728-1732 przebudował go. Projektu i prace remontowe powierzył architektowi Marcinowi Frantzowi z Rewla. Powstała wtedy wspaniała barokowa rezydencja, która z założenia średniowiecznego zachowała jedynie czworoboczną wieżę. Główna zachodnia fasada budynku w środku akcentowana jest prostokątnym ryzalitem, mieszczącym balkonowy portal wejściowy. Od tej też strony znajduje się dziedziniec honorowy. Wejście po obu stronach posiada podwójne kolumny wspierające profilowany gzyms. Od południa znajduje się fasada ogrodowa, nieco skromniejsza, posiadająca również ryzalit, a także paradne schody prowadzące do ogrodu. Wieżę włączoną w bryłę zabudowań wieńczy rokokowy hełm. Podczas tej rozbudowy założono również park pałacowy, a obok pałacu powstały dwie oficyny.
W XIX wieku zamek poddano restauracji, jednak w czasie drugiej wojny światowej został uszkodzony i mimo zabezpieczenia po wojnie nieużytkowany popadał w coraz większą ruinę. W 1997 roku znalazł właściciela, który może zatroszczy się o przywrócenie go do dawnej 
Zamek w Chocianowie
fot. JAPCOK, V 2004
świetności.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.